Pediatrični nujni primer
Kaj je novega?
Dobrodošli v drugi virtualni simulacijski igri, nastali v okviru projekta ENVISION. Partnerji ekipe Envision to spletno simulacijo imenujejo druga generacija.
“Zdravo, vi ste najbrž Flo!” je bil naš prvi evropski korak v spletno simulacijo. Naučili smo se veliko in razvili nova digitalna orodja, kot so naključne alternative v razvejanem scenariju, možnost točkovanja pravilnih in napačnih odgovorov, pridobivanje končne ocene in individualna poročila s povratnimi informacijami.
Učni rezultati
Druga virtualna simulacijska igra spodbuja uporabo znanja in veščin, povezanih s primarno oskrbo politravmatiziranega otroka. V tej simulaciji so obravnavani naslednji učni cilji:
- Natančna uporaba konceptov PAT/ABCDEF v primeru pediatrične nujne pomoči.
- Učinkovita uporaba protokola SBAR pri strokovni komunikaciji.
- Uporaba komunikacijskih in vodstvenih spretnosti v nujnih primerih.
- Izdelava individualnega načrta oskrbe z uporabo komunikacijske metode, prilagojene bolniku/družini.
- Obvladovanje čustev družinskih članov poškodovanca.
Ciljna skupina so študenti zdravstvene nege, vendar so številni učni cilji pomembni tudi za druge zdravstvene stroke. Uporabnik bo potreboval osnovno znanje o pediatrični nujni medicinski pomoči (Pediatric Assessment Triangle, ABCDEF, Glasgow Coma Scale, SBAR).
Priprava
Priprava je informativni ali orientacijski sestanek, ki ga izvede moderator, da bi učence pred izvedbo pripravil na izkušnjo virtualne simulacijske igre. Priprava prispeva k varnemu učnemu okolju, tako da se učenci počutijo udobno pri sprejemanju odločitev, sprožanju dejanj in izmenjavi izkušenj. Kadar bodo učenci virtualno simulacijsko igro igrali posamično, se naj na igro pripravijo preden pričnejo z igranjem.
V sklopu priprave učitelji in učenci dobijo informacije o učnih rezultatih, spletnem okolju in tehnoloških zahtevah. Razložena so temeljna pravila simulacije; zaupnost in varnost. Poročilo o primeru je zadnji korak priprave.
Da bi prispevali k varnemu učnemu okolju, moderatorjem svetujemo, naj učencem jasno povedo, ali bo ta simulacijska izkušnja ocenjena ali ne. Če bodo za sodelovanje dodeljene ocene, pojasnite, kako bo ocenjevanje potekalo in ali bo uporabljena rubrika za ocenjevanje (Verkuyl et al., 2022).
Igra
Scenarij druge virtualne simulacijske igre se začne s filmskim posnetkom, v katerem učenec v vlogi Sare Smith – pediatrične medicinske sestre – hodi po cesti in se po dolgi izmeni vrača domov.
Potek simulacije je odvisen od sprejetih odločitev. Ta simulacijska igra je sestavljena iz 11 točk odločanja. Na vsaki točki odločanja udeleženec izbere najboljše dejanje, ki ga bo izvedel.
Če je izbrana najboljša izbira, so podane informacije, zakaj se ta izbira šteje za najboljšo v tej situaciji. Igra se nadaljuje z naslednjim videoposnetkom, ki se nadgrajuje do naslednje točke odločanja.
Če je bil izbran napačen ali ne najboljši odgovor, pisna povratna informacija in/ali kratek videoposnetek pozoveta k ponovnemu razmisleku o izbranem odgovoru. Uporabnik lahko vselej izbere tudi drugo možnost.
Na voljo je možnost uporabe sistema točkovanja. Uporabniki dobijo oceno za prvo izbiro na vsaki oštevilčeni točki odločanja. Na koncu se izračuna skupno število točk. Mentorji morajo vnaprej pojasniti, ali bo ta simulacijska izkušnja ocenjena ali ne.
Razprava o rezultatih
Razprava o rezultatih oziroma refleksija znanja velja za bistveni del vseh vrst simulacij. Med tem se učenci odzovejo na scenarij, kritično razmišljajo o svoji uspešnosti in ugotavljajo vrzeli v znanju, da lahko načrtujejo prihodnje učenje za uporabo konceptov kot strokovnjaki v resničnih kliničnih situacijah.
Evalvacija
Izobraževalci redno ocenjujejo svoje dejavnosti poučevanja in učenja in virtualna simulacija ne bi smela biti izjema.
Vprašanja za ocenjevanje lahko vključujejo:
- Ali so se učenci kaj naučili?
- Kateri ukrepi ali dejavnosti so prispevali k učenju?
- Ali je bila moja tehnika ali strategija spodbujanja učinkovita?
- Kaj bi lahko naredil bolje?
Pomembno načelo vrednotenja je, da z enim vrednotenjem ne poskušate odgovoriti na vsa vprašanja. V začetni fazi načrtovanja je dobro razjasniti obseg ocenjevanja. Koristen način za začetek je priprava seznama vprašanj, na katera bi učiteljski zbor najraje videl odgovore in na katera je mogoče odgovoriti.
Uporaba
Vse faze tega VGS se lahko v izobraževalnem kontekstu uporabljajo na različne načine: na daljavo, v učilnici ali pri kombiniranem pouku. Ti načini imajo različne prednosti in slabosti. Za najboljšo izbiro si oglejte vodnik “kako uporabljati” v razdelku “vodniki” na našem spletnem mestu.
Sklic:
Verkuyl, M., Goldsworthy, S. in Atack, L. (2022, 28. februar). Uporaba virtualne igralne simulacije: An Educator’s Guide (Priročnik za izobraževalce). OER Pressbooks: Učbeniki za izobraževanje in učenje. Pridobljeno 21. februarja 2023 s spletne strani https://ecampusontario.pressbooks.pub/vgsguide/.